www.santiyegunlugu.com

ALÜMİNYUM CEPHE BİLEŞENLERİ

Genel METAL YAPILAR

ALÜMİNYUM CEPHE BİLEŞENLERİ

Alüminyum Cephe Bileşenleri binanın o anki yapısı, mimarisi, hazırlanmış belediye onay projesine göre oluştuğu gibi, son halini alınan rölöveden sonra belirler.

Alüminyum Cephelerde Rölöve

Bir yapının hazırlanmış mimari projesi dikkate alınarak, betonarme ve örülmüş duvar bölüntülerine göre mimari projenin yapıya aktarılması için alınan ölçü çalışmalarıdır. Bu ölçü çalışmaları genellikle bir ekip halinde veya yüksek yapılarda harita mühendisleri yardımı ile yapılmaktadır. Yapıların mevcut durumunun çizilip mimari proje ile kesişmesini sağlayan çalışmaya Rölöve denir. Alüminyum cephe yapımının en önemli durumunu aslında rölöve belirler. Alınan ölçüler sayesinde binanın imalat projeleri hazırlanır.

Alüminyum Cephe Sistemleri Dikkatsizliği Kabul Etmezler,

Alüminyum işleri yapan firmaların en çok dikkat etmediği durumlardan birisi de budur. En önemli hassas çalışmaları yaparken teknik kadro veya işin ehli bir yönetici ile yapmamaları. Alüminyum sistemler özel bir hassasiyet isteyen mimari ve mühendislik içi çalışmaların bütünüdür. Yapının istediğini vermek aynı zaman da kullanımını yapacak kişi veya kişilerinde konforunu sağlayacak sistemler silsilesidir. Bunun için de alüminyum sistemler bir kurgulamanın sonucunda kendi içinde bileşenler oluşturur. Bu bileşenler sistemin bir bütün halinde çalışmasını sağlar. Uygulama projeleri, yalıtım projeleri, noktasal birleşim detayları tamamı bu hazırlanan bileşenler ışığında hareket ederler.

Her yapının bir mimari projesi olduğunu söylemiştik, isterseniz anlatılanları bir de uygulamalı olarak ele alalım. Alüminyum cephe sistemleri nasıl bir bileşimler ile oluşmaktadır. 

Projeleriniz için teklif verebilirsiniz!!

www.santiyegunlugu.com
Alüminyum cephe teklifi

 

Alüminyum cephe bileşenleri

www.santiyegunlugu.com
Alüminyum cephe sistemleri

Alüminyum cephe sistemleri mimari projede belirlenen bölüntüler dikkat alınarak, rölöve alınır ve alınan rölöveye göre de bölüntüler ölçüler aynı olmasada yapı sahibi veya cephe danışmanının izni ve hazırlanan projeye göre belirlenir. Bu belirlenen çalışmalar sayesinde projeler oluşur ve detay bileşenlere girilir. Önemsiz gibi görünse de en önemli detaylardan birisi ankrajdır.

www.santiyegunlugu.com
Alüminyum cephe Anklaj uygulaması

Alınan projeler hazırlanırken karolajların ve alüminyum profillerin yapı kiriş veya taşıyıcı elemanlarında yükü taşıtmak için kullanılan ankrajlar vardır. Bunlar genel olarak paslanmaz veya galvanizli çeliklerden özel olarak üretilirler. Yüklerin hem taşıtılması hem de deprem yönetmeliklerine göre belirlenen bir takım saplama somun bağlama yöntemleri vardır. Bu plakalar üzerinde fotoğrafta da gördüğümüz gibi slot delikler yatay veya düşey olarak açılırlar. Bu delikler yapının içerisinde düşey veya yatay olarak cephenin hareket ederek depremde oluşacak çalışmalarda birlikte çalışmayı sağlarlar.

Seçilecek ürünlerde mutlaka zemin kat ve son kat kirişte kullanılacak ankrajlar mutlaka düşey slot olmalarına dikkat etmek gerekir. Geri kalan sistemlerde ara katlarda düşey slot kullanılmasına gerek yoktur. Her katta kullanılırsa beraber rijit olarak çalışmayan bir cephe ortaya çıkar. Bunun için en alt bağlantı ankrajı ve en üst bağlantı ankrajı mutlaka düşey slot olmasına dikkat edelim.

www.santiyegunlugu.com
Alüminyum Cephe Bileşenleri

Alüminyum cephe bileşenlerine örnek olarak sizlere kapaklı cephe detayı paylaşıyoruz. Kapaklı cephe bileşenlerinde bulunan her bir malzemenin ve aksesuarın birer işlevi olduğunu unutmayalım alüminyum cephe sistemlerinde yapılması planlanan ve yapılan her hangi bir sistem yapılmaz veya eksik yapılır ise hem statik açısından hemde binanın ısısal, havasal koşullara karşı tepkimeye bırakmış oluruz. Modern yapılarda en büyük sorunlardan birisi de bu yapıların kendi konforunu bozan cephe bileşenlerinin eksik veya hatalı yapılması bunun önüne geçmek adına bu sistem ve silsile içinde mutlaka bu detaylar üzerine gitmek gerekir. Sistem schüco sisteminden alınmış bir sistemdir.

Sırası ile sistem hem açıklamasını hemde kullanım yerlerinin önemini sizlere aktarmak istiyorum…

  1. Düşey profil ana taşıyıcı kolon ankraja ve yapıya kullanılan sistemin yükünü taşıyan bileşen.
  2. Yatay profil taşıma esnasında yatay yüklerin düşey profillere yüklerini taşıyan bileşen.
  3. Hem yatay hem de düşey cephe içerisinde hem yalıtım hem de su sızdırmazlığı için kullanılan EPDM fitil.
  4. Yatayı düşeye bağlayan Ay bağlantı
  5. Ay bağlantı altında bulunan Manşet veya yalıtım plastiği, yaka contası olarak da anılmaktadır. Isıl görev ve sızdırmazlık görevi sağlayan plastik bileşen
  6. Montaj yapılıp yatay düşey profil birbirine bağlandıktan sonra oluşan sistemin diğer gerekleri olan cam taşıma takozları burada ki bileşenin görevi de camların yükünün taşınması.
  7. İkinci bir detayda kapaklı cephe olduğu için söylüyorum alınan ölçülere göre takılan kapaklı cephe de camların yerine sabitlenmesi için kullanılan kapaklı cephe detayları.
  8. Kapaklı cephenin vidalanması alt baskının fitillerinin çekilmesi.

Bu saymış olduğumuz sistemlerden birinin eksik olması demek sistemin kendi içerisinde olmaması bileşenleri açısından sorun doğuracağı gibi istenilen performansı da sağlamaz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir