www.santiyegunlugu.com

MİMARLIK VE ARKEOLOJİ

BENDEN YORUMLAR Genel

MİMARLIK VE ARKEOLOJİ

Mimarlık ve Arkeoloji, yüz yıllar boyu birlikte paralel ilerlemiş bir bilim olarak karşımıza çıkarlar. Arkeolojinin bizlere bıraktığı izler mimarlığın ilerlemesinde her zaman yol gösterici olmuştur.

Arkeoloji terimi; mimarlık ve ekoloji kelimelerinin birleşimiyle oluşturulmuştur ve bu kavram hiperyapılar denilen yaşam alanlarında doğal kaynakların verimli kullanılmasını öngörmüştür.

Ülkemiz arkeolojik kazılar ve kalıntılar açısından çok zengin bir ülkedir. Bir çok toplumu, medeniyeti, ilkel zaman izlerini, devletleri, imparatorlukların izlerini bulmamız ve görmemiz açısından doğal bir müzedir.

Mimarlık çağının en uç dönemlerini yaşadığımız şu dönemlerde. İnsanların esin kaynaları, aslında eski eserler, yapılar, kazılarda çıkan yaşam şekilleri aslında bizler o yaşam şekillerini sırası ile yaşamış ve yaşamaya devam eden toplumların izlerini sürerek mimarlığı bu seviyeye getirdik.

Ülkemizde bulunan bir çok antik zaman ve eski eser kalıntılarını inceleyerek günümüz mimari örneklerine baktığımızda bu izleri gayet güzel olarak görüyoruz.

Bu gün bir ani harabeleri, Efes kalıntıları olsun, hatta yakın zaman da Marmaray yapımında çıkan kalıntılar dahil bizlere bu izleri gösteriyor.

Mimarların birbirlerini ve akımları izleyerek kendi tarzlarını, bakış açılarını, mimari usluplarını belirlediğini hepimiz biliyoruz. Her mimar belli bir yol gösterişin ardından kendi izlerini oluşturur. İşte arkeoloji ve mimarinin birleştiği nokta bu. Mimarlık ve arkeoloji bu noktada kol kola ilerlemeyi sağlıyor.

Arkeoloji

Bir bilim olarak ele aldığımızda ortaya çıkarılmış kültürleri, sosyoloji, coğrafya, tarih, etnoloji gibi bilimlerden  yararlanarak araştıran ve inceleyen bilim dalıdır.

Mimarlık

Diğer bilimlerden ayrı olarak, bir binanın tasarlanması, inşa edilmesi, özgün halinden çok, daha işlevsel hale getirilmesini, sanat dalı olarak ele almasını sağlayan bir güzel sanatlardır.

 

Ülkemiz ve dünya açısından düşünürsek şayet, arkeolojik açıdan mimaride en uc noktada olan ve bir çok eseri içerisine alan bir konumdadır.

En büyük tavsiyem mimar adaylarına kentlerimizi bol bol gezin dolaşın ve antik kentlere ulaşın , oralardaki mimari akımları, fikirleri, konut yapılanmaları, statik ve çalışma açısından uyumlarını inceleyin bu şekilde olduğunuz durumda mesleğiniz de başarılı olmama ihtimaliniz hem sıfırın altında olacak hem de daha başarılı olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir