www.santiyegunlugu.com

MİMARİ DETAY ÇİZİMLERİ

Genel Projeler

Detay çizimleri yaparken her detayın bina ile olan ilişkisi düşünülmelidir. MİMARİ DETAY ÇİZİMLERİ projenin tüm konsepti, her detay çiziminde görünür olmalıdır.

İSTEDİĞİNİZ NOKTA DETAYLARINI BİZLERE ULAŞIP İSTEYE BİLİRSİNİZ…

Bir bina tamamlandığında bizim gibi mimar veya teknik elemanın kişisel detaylarını ve özelliklerini ortaya koymada yarayacak noktasal çalışmaların yapılabildiği çalışma yöntemleridir. Örnek olarak kapı ile kapı kolunu. Kapı ile yer parkesini ele alabiliriz.

DETAY PROJESİ İNDİRMEK İÇİN LİNKİ TIKLAYINIZ

http://bc.vc/dDxM4Ia

Bu tip detaylarda çalışırken nasıl bir binanın çalışmalarını yaparken veya kesitini, planını hazırlarken özen gösteriyorsak noktasal olarak çalıştığımız mimari detay çizimleri içinde aynı durumu yapmalıyız.

Önemli olan noktasal detayları yaparken, istediğimizi uygulamasını yapacağımız veya yaptıracağımız kişilere anlatabilmektir. Bir binanın nokta detayları veya tasarlanacak alanların ele alınması gibi durumlarda uygulamacıya yol gösteren çalışmalar silsilesidir.

Uygulamasını yapacak kişileri, mimarları, teknik elemanları, taşeronları bu detaylar nezdinde yönlendiririz.

Detay çizimleri, mimari düşüncenin derinliğini sunar ve malzemelerin konseptle sempatik bir şekilde nasıl bir araya geldikleri hakkında açıklama sağlar.

Bazı detay çizimleri, inşaat başlamadan önce çizilirken bazı çalışmalarda inşaat devam ederkende devam edebilir. Bu uygulama alanına göre değişiklik gösteren çalışmaların ve isteklerin uygulanması için geçerlidir.

Mimari detay çizimler, nokta detayları mutlaka net şekilde yazılı bilgiler ile çizimi desteklemelidir. Bu destekleme sayesinde çalışmalar daha özgün ve anlaşılır olur.

Kullanılacak metin, genellikle oklar ile çıkarılmış bir şekilde çizim üzerinden açıklayıcı veya jejant yada numaralandırılmış referans olarak yer alırlar.

MONTAJ DETAY ÇİZİMLERİ

Aslında ülkemizde en büyük sorunlar birisi bu sanırım, mimari çizimler, nokta detaylar tamam ama çoğu demeyim hatta tamamına yakın bir çok projede montaj çizimleri olmamaktadır. Bunun için özel olarak tutulmuş danışmanlar sayesinde yapıldığı gözlenmektedir.

Detay çizimlerinin yapılması veya onların en güzel şekilde anlatılması yeterli gelmiyor. Yapıların kullanışı ve mimari estetiği açısında mutlaka MONTAJ DETAY ÇİZİMLERİ’DE olmalı.

Yapılan çalışmaların montaj detayları mekanik ve mühendislik sunum biçimidir. Genel olarak tek tip talimatları içeren çalışmalar silsiledir. Yaklaşım aslında üreticinin isteklerinin standart bir şekilde aktarılması olarak görülse de isteklerin sıralanması olarak da ele alabiliriz. Detay çalışmaları noktasal olarak detayların bu şekilde olmalı teriminden de ortaya çıkar.

Genel olarak 1:5 veya 1:2 çok önemli detay ise bire bir olarak da çizilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir