www.santiyegunlugu.com

İNŞAAT MEZUNU NASIL KENDİ İŞİNİ KURAR

BENDEN YORUMLAR Genel

İnşaat mühendisliği, mimarlık, inşaat teknikerliği vb. bölümlerden mezun olan insanlar kendi işlerini nasıl kurar. İNŞAAT MEZUNU NASIL KENDİ İŞİNİ KURAR, nasıl yaparım, nasıl ederim, sermayeyi nereden bulurum, hayallerim gerçek olur mu?

Bu ve benzeri soruları öğrencilik hayatımızda, mezun olunca, çalışma hayatımızda birçok kez sormuşuzdur.

Hatta soruların cevaplarını kendimize, çevremize başarılı insanların öykülerine bakarak sormuşuzdur. Bu soruların nedenleri aslında ne olmak nerede olmak.

Mezun olduk iş bulamadık, bulduğumuz işler beklentimizi karşılamadı, bırakın para kazanmayı mesleğimize saygı duyan birilerini dahi bulamadık. İşte olay burada başlıyor. Mezun olan, olacak ya da çalışacak arkadaşlar, 10 yıl dahi bir yerlerde çalışacaksanız mutlaka bir hedefiniz ve hayalleriniz olmalı.

Hayaller olmadan gerçek bir beklentimizi asla karşılayamayız. Çok çalışmakla ya da birilerinin yanında çalışarak kazanan olmamıştır olmazda. Sabretmek ve bu sabır içinde bir alanda uzmanlaşmak gerekir.

KENDİ İŞİMİ NASIL KURARIM DEMEDEN ÖNCE MUTLAKA OKU!!

  • Okuldan mezun olduğumuzda aldığımız eğitimler aslında bizlerin donanımı ve akıl kullanma adımları. Yani emeklemeden önceki süreç
  • Okul bittikten sonra bulacağımız veya olmasını istediğimiz iş kolunu belirlemek.
  • Kesinlikle iş bulamayınca ne bulursanız o bölüme yoğunlaşmayın, bu en büyük hatamız olur. Bu hataların da ardı arkası gelmez ve sürüklendikçe hataya sürüklenmeye devam ederiz.
  • Proje çizmek size zevk veriyor ise bir proje bürosunda çalışın.
  • Sanayide bir takım inşaat malzemeleri üretmek zevk veriyor ise o alanda uzmanlaşın
  • İnşaatta şantiye şefliği yapmak yada kısım şefliği, ince işler şefliği yapmak istiyorsanız o alanda uzmanlaşın.
  • Yok ben her şeyi kendim yapacağım deneme yanılma ile yapacağım diyorsanız mutlaka ailenizin ve kendinize ait malınız, gibi benzeri durumunuz varsa bir anca onları satıp kendi yerinizi açınız.

Bu saydıklarımı yaptıktan sonra kendi uzmanı olduğunuz alan ve edindiğiniz çevre üzerinden işlerinize başlayıp kendinize o yolda bir güzergah belirleyiniz. Bu belirlediğiniz yol üzerinden sonra kaç yılınızı alır bilmiyorum ama kendi işinizi açmak için uzmanı olduğunuz alanda çalışmalarınıza başlayın.

Asla ben bilirim demeyin uzmanı olduğuna inandığınız bölümde kendi işinizi kurunuz önemli olanda bu zaten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir