www.santiyegunlugu.com

ÇELİK ÇATI DETAYI

Genel METAL YAPILAR

Ülkemizde birçok yapı yapılırken detaylarına ihtiyaç duyuyoruz. ÇELİK ÇATI DETAY bir binanın kaplama ve yalıtımı açısından en önemli etkileri karşımıza çıkaran detaylardan’dır. Bu detayları çözmek için mutlaka iyi bir çalışma ve ön görü gerektiğini unutmamak gerekir.

 Çalışmaları yaparken mutlaka iyi bir statik çalışma, statik proje hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Kullanılacak çeliklerin taşıyacağı yük, alacağı statik hesapların iyi hesaplanmış olduğuna bakmak gerekir. İyi bir statik yapan birisi tarafından taşınacak yük, kullanılacak malzeme, malzemelerin statik hesapları belirlenmelidir.

Hesaplama programları yardımı ve binanın yüksekliği, taşıyacağı kar yükü, doğa olayları da bu statik hesaplamalarda mutlaka dikkate alınmalıdır.

Statik programları içerisinde en çok kullanılan program SAP programıdır. Bu program çatının bize istenilen çizimlerini yaparken aynı zaman da kullanılacak bir vidanın dahi çekeceği yükü göstermektedir.

ÇELİK ÇATI PROJESİ İNDİR

 LİNKİ TIKLAYINIZ

http://bc.vc/LUd2Q7e

Ekte sizlere bir proje ve hesaplanmış hesaplarını paylaşmak istiyorum bu proje üzerinden en iyi tepkiyi alacağınızı düşünüyorum.

Çatı projesi tamamen açık çelik strüktürden yapılan bir proje özel olarak eğimleri ve döngüleri özel ustalık ve işçilik isteyecek proje bu projede yapılacak çalışmalarda kapama malzemesi de alüminyum kenetli çatı. Projede kullanılacak aşamaları sırası ile bakalım.

ÇELİK ÇATI NASIL YAPILIR

  1. Kirişler 10mm sacdan özel olarak yapılacak 300*100mm H lazer kesim profiller.
  2. Üst ve altlarına statik hesaba ve kullanılacak yalıtım malzemelerinin montajı için tasarlanıp düşünülmüş kutu profiller.
  3. Tavan kutu profillerinin üzerine özel olarak kesilmiş ve alçı öncesi montajı yapılacak alçıpan malzemesi.
  4. H profil üzeri yine sistemin kullanılacak yalıtım ve sac malzemesi için düşünülmüş kutu profiller tabi ki bu kutu profiller de mutlaka statik hesaplara göre yapılmalı.
  5. Ardından kaplama yapılmadan önce hem uzun yıllar boyu dış maruzlara kalmaması için OSB malzemesi bu malzeme koymuş olduğumuz kutu profillere vidalanır.
  6. Bu OSB malzemesinin üzerine buhar dengeleyici ve su geçirmez bir şilte serilerek kaplamaları yapılır.
  7. Isı yalıtımı için taş yünü, çatı şiltesi veya özel üretilmiş kaya yünleri serilir.
  8. Ardından tekrar üzerlerine alüminyum levha bağlaya bilmek için OSB tekrar montajı yapılır
  9. Ardından yine yalıtım malzemesi ile birlikte alüminyum kenet serilir.

Görüldüğü uygulama anlatırken kolay ama baya bir emek isteyen ve çalışma isteyen bir uygulamadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir