www.santiyegunlugu.com

GELENEKSEL TÜRK ODALARI

Genel RESTORASYON

Oda, çeşitli aşamalardaki biçimiyle Türk ev yapısının özgün bir biçimidir. Hayat ile oda mekânsal ve işlevsel yapılanmalarıyla, Türk konut kavramının da çekirdek öğeleridir. Oda, ailenin en derin varlığı olduğu kadar, yakın çevrenin şekillenmesine ilişkin temel estetik tavrı da yansıtır.

Oda Türk geleneğinde çok fazla yeri vardır. Odalar yüz yıllarca özelliğini kaybetmeden günümüze gelmiştir. Fakat şehirlerde odalar batılılaşma etkisi altında özelliklerini kaybederek oda içerisine bir çok gereksiz malzeme yerleştirilmiştir. Köy ve küçük beldeler de ki odalar özelliklerini bu günümüze kadar getirmişlerdir.

ODA ELAMANLARI

Sedir

Pencerelerin altında, odanın iki ya da üç yanını çeviren ve evle birlikte inşa edilen sedirler, odanın en aydınlatılmış alanlarında bulunurlar. Odanın şekillerine göre konumları veya yerleşim şekilleri değişiklik gösterebilir.

Sedirlerin yükseklikleri genelde 30-40cm, derinlikleri 70-80 cm’dir. Erken dönemlerde yüksekliklerinin daha az olduğu görülür. Yakın zamanda yapılmış sedirlerin yükseklikleri neredeyse modern sandalye yüksekliği kadardır.

Yüklük ve Diğer Dolaplar;

Yüklükler gündüzleri yatakların kaldırıldığı depolardır. Odalarda çadırları anımsatan en önemli özellik yatağı kaldırma adetidir. Genellikle ana pencere karşısında ve girişte yer alırlar.

Döşeme ve Tavan

Oda döşemesinin görüntüsünün önemi yoktur çünkü döşeme halılarla kaplıdır. Bu yüzden döşeme tahtalarının kirişlere çakılması ile oluşturulmuş ve yalıtım düşünülmüştür. Bu nedenle halı ve kilimler soğuğa karşı yalıtım amacına da hizmet etmiştir.

Pencereler ve ışıklandırma

Türk pencerelerinde bol ışığın içeri girmesi sağlanır. Bu durum diğer Müslüman Türk geleneklerine göre farklılık gösterir. Evlerin ve odaların her birinde mutlaka aydınlatacak kadar sayıda pencereler mevcuttur. Pencereler genel de kapı karşısında olmakla birlikte, içerinin aydınlığı da bu pencereler ile sağlanır. Pencereler günümüze göre farklılık gösterir biraz haremlik ve selamlık mantığında içeriye sızan güneşlerin gelmesi ama dışarının içeriyi görmesi engellenir.

Soğuk kış günlerinde ahşaptan yapılmış kaplamalı kapaklar ile pencereler kapanırken üstlerinden ışık sızması için bu alanlar açık bırakılır.

Odaların pencereleri genel olarak iki sıra halinde olur.

Oda kapıları

Kapılar genel de tek kanatlı olur, geleneksel olarak da tek kanatlı olur. Oda akslarına yerleştirilen kapılar genel olarak erken dönemde kent evlerinde gözlemleniştir. Kapıların genellikle üzerlerinde bir takım işlemeler ve bu işlemeler ile bezenmiş oymalı kapılar olur.

Tük geleneksel odaları yaşam ve inanç yönünde olgunlaşmış günümüze kadar bir çok geleneği sürdürecek şekilde karşımıza çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir