www.santiyegunlugu.com

CUMALIKIZIK’DA YAPILAR RESTORE EDİLİYOR

Genel RESTORASYON

Yıldırım Belediyesi hazırladığı restorasyon projeleri ve çalışmalarıyla, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Osmanlının kırsal miraslarından olan ve eşsiz mimari örneklerinden olan 700 yıllık CUMALIKIZIK’TA restorasyon çalışmalarına başlayıp, Cumalıkızık’a sahip çıkıyor.

Bursa Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından onaylanıp 1/1000 ölçekli koruma amaçlı imar planı ile birlikte tarihi köydeki restorasyon çalışmaları tamamlandı. Tarihi Cumalıkızık Hamamı ve 3. Bölgedeki yapılar, Yıldırım Belediyesi ve Bursa Valiliği Yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı iş birliği ile en uygun şekilde restorasyon tekniklerine uygun şekilde yeniden hayata kazandırılacak.

Bir çok yerli yabancı turiste ev sahipliği yapan Cumalıkızık Osmanlının kırsal dokusunu en iyi şekilde yansıtan yapılarından olarak tarihe geçmiştir. Bir çok turistin de ziyaret etmesi ve UNESCO Dünya Mirası Listesine de girmesi sayesinde koruma ve onarım işleri hızlı bir şekilde sürüyor.


CUMALIKIZIK NEREDE?

İsterseniz birazda Cumalıkızık’da tanıyalım;

Bursa’nın Yıldırım Belediyesi içerisinde bulunur. Osmanlının 700 yıllık mirası olarak günümüze kadar uzanmaktadır. Uzun çalışmaların ve projelendirme aşamalarının ardından çeşitli çalışmalar ve restorasyon uygulamaları ile günümüzde bir çok turiste hizmet etmesi sağlanmaktadır. Ülkemiz genelinde bir çok yer olmasına karşın halen tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar uzanan bir Osmanlı kırsal dokusunu taşıyan bölgedir, Cumalıkızık.

Cumalıkızık Osmanlının ve Bursa’nın dünyaya açılan kapısı olması açısından da önem arz etmekte. Yapıları, tarihi dokusu, yaşanmış hikayeleri, bir çok izleri ile halen günümüze kadar gelmekte. Özellikleri tamamen Osmanlı yapı örnekleri mimarisini taşımaktadır.

Yapıların günümüze kadar uzun yıllar boyunca uzanmasının nedeni; Bursa’ya yakın olması ve yapılarını terk ederek insanların gitmemesi. Özellikle yerli turistlerden çok yabancı turistlerin ilgisini çekmesinin nedeni olarak bu durum öne sürüle bilir. Osmanlı dokusunu ve tarihini merak edenler için Bursa eşsiz bir yer olmak ile birlikte, aynı zaman da ilk yerleşim ve başkent olması açısından da önem arz etmekte.

Yapıların restorasyon çalışmaları aslına uygun olarak yapıldığı içinde özelliklerini koruyarak bizlere gelmektedir. Osmanlı mimari dokusunun ve kır yaşantısının en önemli yerlerinden birisi olarak anılması da gayet normal gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir