www.santiyegunlugu.com

MAVİ MEDRESE AÇILIŞA HAZIR

Genel RESTORASYON

Mavi medrese olarak anılan Sivas’taki 748 yıllık  Gök Medrese restorasyon çalışmalarının ardından açılışa hazır hale getirildi.

Tarihi medrese yapılan çalışmaların ardından ibadete açıldı. Sivas’ta bulunan ve Sivas’ın tarihi yapılarından birisi olan Gök Medrese kısa süre önce açıldı.

Sivas’ta Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından 1271 yılında yaptırılan Gök Medrese Uzun sürmeyen bir restorasyon çalışmalarının ardından tamamlanıp açılışı yapıldı. Adını üzerinde ki gök mavisi renginde olan çinilerden alan ve Mavi Medrese olarak anılan 748 yıllık medrese Vakıflar Genel Müdürlüğünün uzun sürede daha ayakta kalması için başlattığı çalışmalar sona erdi. Yapılan çalışmalar ile yapının uzun yıllar ayakta kalması istenmektedir.

Restorasyon çalışmalarının en korkulu durumlarından birisi yapılacak çalışmalarda çoğu kez dikkatli çalışılmadığıdır. Yapılan çalışmaların yapının özgün formunu çinilerinin bozulmadan halen ayakta kalmasına dikkat edilmesi gerekir.

Bir çok mimar ve restorasyon bölümü okuyan arkadaşlar bilir ki ülkemiz de bulunan bir çok eski eser yapılar. Yeni nesillere de aktarılarak gitmesi açısından önem arz etmektedir. Bunun için yapılan çalışmalarda restorasyon çalışmalarının dikkatli ve titiz yapılarak aslı, kullanılış amacı bozulmadan nesilden nesile aktarılmalıdır.

Sivas belediyesinin alan açma çalışmaları sayesinde, gök medrese daha görünür hale gelmiştir.

Mimari Özellikleri

www.santiyegunlugu.com
Gök medrese

Dikdörtgen bir plan şemasına sahiptir. Bir mescit ve 14 odadan oluşan yapı günümüze kadar gelen ender Selçuklu yapılarındandır. Girişin üzeri dört kollu bir kubbe ile örtülmüştür. Medresenin mermer portali çifte minareli kollu yıldız şeklinde bir tonoz ile örtülmüştür.

Dönemin ve bugünün en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Kapı kemerinin her iki yanında on iki hayvan başlı kabartma yerleştirilmiştir. Bunun dışında pek çok motifin görüldüğü kapıda, iri yıldız motifleri, hayat ağacı, küçük kuşlar, kartallar, çeşitli bitkisel motifler ile çok ince bir işçilik göstermektedir. Kapının her tarafı süslüdür.

Ön cephedeki kabartma bezeli kulelerin gövdeleri yivli olup, birer şerefeli iki minare yerleştirilmiştir. Bu minareler yapıya görkemli bir hava katmıştır. Minarenin gövdeleri de oldukça süslenmiş, kabartmalar, geometrik ve bitkisel motifler ile her yeri bezenmiştir. Bu bezemelerin arasında mavi tonlarında mozaik çinilerin olduğu bilinse de bu çiniler ne yazık ki günümüze gelememiştir. Zaten yapı da ismini bu mozaik çinilerden almıştır.

Yapının günümüze kadar ayakta kalması ve mimarlık açısından önemi yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir