www.santiyegunlugu.com

RESTORASYON PROJESİNİN HAZIRLANMASI

Genel RESTORASYON

Restorasyon projesi anıta ait ayrıntılı bir rölöveye dayanılarak hazırlanır. Rölöve, bir binanın mevcut durumunun ölçekli çizimlerle anlatımıdır. (Plan, Kesit, Görünüşler) Dolayısı ile proje değildir. Gelecekte ki bir duruma önerme içermez. Mevcut yapıdan çizime doğru gelişen süreçtir.

Rölöve projesi nasıl hazırlanır

Rölöve çalışmalarında eğilmek, uzanmak, tırmanmak gibi hareketler gerektirdiğinden, ölçü almaya giderken vücudun rahatça hareketine olanak veren, kıyafetler ve elbiseler giyilmelidir. Mutlaka rahat ayakkabılar ve bol cebi olan yelekler giymek her zaman iyi olur. Genelde eski ve tozlu mekanlarda çalışılacağı için eski ve kolayca tozu temizlene bilen kıyafetler giyilmelidir.

Rölöve almaya giderken yanımızda bulunması gereken alet, edevat ve gerekli malzemeler;

Ölçme işlemi yaparken; bir altlık, kareli veya milimetrik blok, kalem, selo teyp, silgi, çeşitli uzunluklarda metreler, teleskopik mira, çekül, düzeç, duvar veya zemin üzerine işaret koymak için filomaster, yağlıboya, pastel veya tebeşir. Bunların yanında fotoğraf makinası, el feneri, çakı, çivi, ip, çekiç, gibi yardımcı gereç ile temizlik için kağıt mendil, sabun ve su alınması yararlı.

Rölöve ölçekleri;

Sokak süliyeti veya çalışması yapıyorsak şayet. Alana sığması ve yerleşmesi için 1/200 ölçekli olması yeterlidir. 1/100 ölçekli çizimler rölöve çalışması yeniden kullanılacak projeleri için uygun olabilir. R

Restorasyona yönelik rölöveler 1/50 ölçekli olur ve 1/20 ölçekli plan, kesit ve görünüşlerle desteklenir. Rölövenin ölçeği yapının boyutuna ve çizimde aranan ayrıntı düzeyine göre de değişebilir.

Rölövede üçgenleme

Rölöve başlangıcının en önemli konularından birisi üçgenlemedir. Üçgenleme okullarda restorasyon ve mimarlık okuyan öğrencilere ilk verilen derslerdendir. Üçgenleme ile yapının karmaşık halinde bile bir krokisinin çıkarılması sağlanır. Düz bir duvar seçilerek, sürekli bir dik açıya yakın açı ile üçgenleme yapılır. Bu üçgenleme basit bir metre ile köşelerden ilerleyerek ve çizgileri çakıştırarak yapılır. Çakışan bu çizgiler kısım kısım ilerlendiğinde bizlere yapının mevcut konumu ve odalarının yerleşimlerini verir. En sağlıklı rölöve hazırlama yöntemlerinden birisidir.

Rölöve projesi hazırlanmasının ardından restütisyon araştırmaları yapılarak, restorasyon projesi çizilir. Bu hazırlanan projeler sayesinde restorasyon projeleri oluşturulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir