www.santiyegunlugu.com

TAŞINMAZ KÜLTÜR VARLIKLARININ TESCİLLENMESİ

Genel RESTORASYON

Taşınmaz kültür varlıklarının saptanarak ulusal kültür varlıkları kütüğüne geçirilmesi işlemine tescil denir.

Bu işlem sayesinde korunması gereken kültür varlıklarının güvence altına alınmasına etki etmektedir. Dokunulmazlık sınırı belirlenerek özgün formunun veya nasıl korunmasının, hangi ölçüde yapılacağını belirlemede yardımcı olur. Tescil sayesinde yapının durumu ve korunması da garanti altına alınmış olur.

Anıtın önemi, evrensel veya yöresel değer taşınması, ona yapılacak müdahalelerin ölçüsünü belirler. Dünya mimari, mirasının bir parçası olan eski eserlerin ve anıtların mutlaka aynen korunmasına dikkat edilmesi gerekir. Fakat yalnız bulunan yapıların korunmasında yapılacak müdahalede onarımlarında daha serbest olunmasına izin verilebilmelidir.

Birçok ülkede anıtlar önemlerine göre sınıflandırılmış ve her grup için uygun müdahale sınırları tanımlanmıştır.

Ülkemizde bir tarihisi eserin taşıdığı değer ve hangi grup içerisinde yer alacağı ile ilgili bilim dallarında uzmanlardan oluşan bir heyet tarafından belirlenir. Tescillenme işlemlerinin yapılması mantığına yakında bir yöntemdir. Ülkelerin eğitim düzeyi, toplumsal ve ekonomik yapı, kurulların oluşumu bu kararları etkilemektedir.

Ülkemiz de ve diğer ülkeler de bir çok oluşturulan kurullar ve gruplar, yanlış kararlar vererek tescil alması gereken kültür varlıklarının tescil alamamasına neden olmaktadır.

Genel olarak bu kurulların daha sağlıklı bir karar alması için bağımsız kişiler ve kurumlar içerisinden olması gerekir. Bu da iyi bir eğitim almış, çağdaş ve gelişmiş toplumlarda mümkündür. Ekonomik olarak, toplum ve birey olarak sosyal ve siyasal özgürlüklerini kazanmış toplumlarda mümkündür.

Ülkemizde bir çok yapı ve taşınmaz kültür varlıkları bu durumlardan dolayı koruma altına alınamadığı gibi. İstenen işlevler doğrultusunda da korunamamaktadır.

Eğitim almış, mimarlar, arkeologlar, sanat tarihçileri, restoratörler, şehir planlamacılığı okumuş ve bu yönde kendilerini geliştirip araştırma yapmış. Yapıların durumlarını ve çevre – bölge durumunu bilen kişilerden olmasına dikkat edilmesi gerekir. Ülkemiz bu konuda yeni yeni gelişmeler sağlasa da korunma konusunda ve tarihi yapının tescillenmesi konusunda eksik kalmaktadırlar.


TAŞINMAZ KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA YÜKSEK KURULU

TAŞINMAZ KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA YÜKSEK KURULU’nun aldığı kararlar ile belirlenir. Bu kurumda alınan kararlar sayesinde koruma ve tescilleme işlemi yapılmaktadır.

Yapıların tescillenmesi bir kereye mahsus olup tekrar iptali uzun bir durum sonrasında yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir