www.santiyegunlugu.com

BİRİNCİ ULUSAL MİMARLIK DÖNEMİ

Genel RESTORASYON

1908 Yılı 2. meşrutiyet sonrasında, özellikle ittihat ve Terakki Fırkası’nın siyasal, toplumsal, ekonomik ve kültürel alandaki girişimleri içinde, bulunduğu dönemin koşullarını ve yapısını en çok belirleyen kesit veren noktalardan biriside mimarlıktır. Özellikle ittahat ve Terakki Fıkrası’nın başlıca düşünürlerinden biri olan Ziya Gökalp’in ekonomi, siyasal, felsefe, hukuk , din, dil geliştirdiği düşüncelerin zamanla güç kazanması, yaygınlaşması, mimarlık alanında uygun bir ortam yaratılmasına olanak sağlamıştır. Bu olanak sayesinde o dönemde başlayan akımlar ile yapılan bir çok yapı günümüzde halen ayakta olup. Kullanıma veya özel, resmi kuruluşlarında merkez veya idari yapıları olarak da kullanılmaktadır.

Kurtuluş savaşı ve bunun ardından gelen dönemlerin de bir çok etkisi ile oluşan yapılar, Anadolu özelliğini içine almadan Avrupa hızına yetişmek için getirilmiş bir çok mimar ve tasarımcı sayesinde hayat bulmuştur. Bu dönem Cumhuriyet döneminin başlaması ve Osmanlı döneminin sonlarını kapsamaktadır.

Ahmet Ratip Paşa Konağı / Çamlıca Kız Lisesi

www.santiyegunlugu.com
Ahmet Ratip Paşa Konağı

Ahmet Ratib Paşa tarafından Mimar Kemalettin Beye yaptırılmıştır.
Mimar Kemalettin ve Vedat Tek’in öncülüğünü yaptıkları Ulusal Mimarlık döneminin enteresan yapılarından biridir. Köşkün kesin yapılış tarihi 1904 yılı tahmin edilmektetir. Konağın bir çok iç kullanılması ön görülen malzemeleri yurt dışından getirilmiş

ANKARA VAKIF APARTMANI

www.santiyegunlugu.com
ANKARA VAKIF APARTMANI

Ankara ulus meydanına varmadan gençlik parkında bulunan yapı günümüzde devlet tiyatroları olarak kullanılmaktadır. Yapı Cumhuriyet sonrasında bir çok devlet adamına ve vatandaşa ev sahipliği yapmıştır.

ANKARA PALAS

www.santiyegunlugu.com
ANKARA PALAS

Ankara Ulus Meydanından gençlik parkına giderken solda kalan yapı meşrutiyet döneminden sonra yapılan yapılar kategorisinde yer alır. Yapı ulusal akımın yapılarındandır. Yapı hem Osmanlı Hem de Selçuklu dönemi yapılarının özelliklerini taşımakta.
Cumhuriyet’in ilk kuruluş yıllarının bugün de sevilen ve takdir edilen mimari örneklerinden biri olan Ankara Palas, halen Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bir döner sermaye işletmesi olarak, Türk ve yabancı konuklara, Atatürk’ün ayak bastığı özgün tarihi ortamında hizmet sunmaktadır.
Cumhuriyet’imizin ilk yıllarında Ankara Palas, eski Meclis Binası’nın tam karşısında yeraldığından, Ankara siyasi kulisinin merkezi konumundaydı. 1930’larda milletvekilleri, sanatçılar, gazeteciler burada buluşur, günlük politika tartışmaları yapar, hatta bazı yasaların taslakları burada oluşturulurdu. Atatürk, Meclis konuşmalarından sonra günün yorgunluğunu bu binada giderir, arkadaşlarıyla burada konuşmalar yapardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir